najważniejsze informacje

Msze Święte w niedzielę i święta
godz. 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 13.30, 18.00, 19.30
w lipcu i sierpniu: godz. 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.30
Msze Święte w dni powszednie
godz. 8.00, 18.00
Biuro parafialne czynne
w poniedziałki, środy i piątki 16.00 - 17.00 oraz w środy 19.00 - 20.00

aktualności

31.10.2020
Odpusty za zmarłych
wiecej
08.09.2019
Szkoła Biblijna
wiecej
08.09.2019
List do Ojców i Mam
wiecej

ostatnie zdjęcia

Odpusty za zmarłych - 31.10.2020
ODPUSTY ZA ZMARŁYCH

Miesiąc listopad szczególnie poświęcony jest modlitwie za zmarłych. Modlitwa ta, której najdoskonalszą formą jest Msza Święta i Komunia Święta ofiarowana za zmarłego, koi rozłąkę ze zmarłymi, pomaga odnaleźć duchową wieź z nimi, a przede wszystkim wyprasza duszom w czyśćcu cierpiącym łaskę nieba. Musimy pamiętać, że nawet jeżeli została odpuszczona w sakramencie pokuty śmiertelna wina, z czym wiąże się darowanie kary wiecznej, a także został zgładzony grzech lekki, to dostępujący przebaczenia grzesznik może nadal potrzebować oczyszczenia, gdyż może zasługiwać jeszcze na karę doczesną, którą powinien odbyć podczas
ziemskiego życia albo w życiu przyszłym w czyśćcu. Odpust, który możemy wysłużyć, zastępuje i tym samym znosi karę doczesną.

Nieskończonej wartości zasługi Jezusa Odkupiciela, oraz płynące z nich zasługi Najświętszej Maryi Panny i wszystkich Świętych, tworzące niewyczerpany skarbiec Kościoła, zostały mu powierzone, aby korzystał z nich przy odpuszczaniu grzechów oraz ich skutków. Właśnie z owego przedziwnego skarbca pochodzi odpust, z którego możemy korzystać w celu osiągnięcia świętości i wypraszania nieba dla zmarłych.

Aby uzyskać odpust zupełny potrzebne jest wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, stan łaski uświęcającej po odbytej spowiedzi, przyjęcie Komunii eucharystycznej i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wykonanie dzieła obdarzonego odpustem.

Tradycyjnie, odpustu zupełnego za dusze w czyśćcu cierpiące można ofiarować w oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, od 1 do 8 listopada pobożnie nawiedzając cmentarz i modląc się za zmarłych.

Ze względu jednak na okoliczności spowodowane pandemią w tym roku Stolica Apostolska pozwala przenieś dni indywidualnych modlitw na cmentarzu na dowolne osiem dni listopada według uznania wiernych. Ponadto osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łączą się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają cmentarze, mając intencję, kiedy to tylko będzie możliwe spełnić zwyczajne warunki, odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (np. Różaniec lub Koronkę) lub też wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.


powrót